Podjęcie pracy na nowym stanowisku jest stresujące dla większości osób. Sytuacja spowodowana jest najczęściej strachem przed nieznanym. Pracownik rozpoczynający karierę w nowym miejscu nie jest obeznany z kulturą organizacyjną firmy, panującymi w niej zwyczajami, często nie zna nowych współpracowników.
Pierwsze dni w nowej pracy
Pierwsze dni w pracy są bardzo ważne. To w ich trakcie kształtuje się postawa nowozatrudnionego do obowiązków i firmy. Ta z kolei ma znaczący wpływ na późniejszą motywację i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań. Przebieg procesu adaptacji w nowym miejscu pracy zależy nie tylko od pracownika ale również pracodawcy.
Adaptacja od strony pracodawcy i pracownika
Doskonałym rozwiązaniem, z którego coraz częściej korzystają firmy jest wdrażanie programów adaptacyjnych. Zawierają się w nich takie informacje jak przewodnik-instrukcja obsługi zawierająca informacje o strukturze firmy, spis kontaktów wewnątrz firmowych, strukturę organizacji, etc., obowiązujący dress code, regularnie odbywające się spotkania i inne elementy należące do kultury organizacyjnej. Popularne jest również organizowanie dnia adaptacyjnego dla nowych pracowników, w trakcie którego przekazywane są wszystkie, ułatwiające bezstresowe rozpoczęcie pracy, informacje.
Nowy pracownik powinien wykazać się zainteresowaniem zaistniałą sytuacją. Zadawanie pytań i notowanie w razie niejasnych kwestii nie powinno być powodem do wstydu. Przeciwnie, taka osoba będzie uznawana za zaangażowanego pracownika, który chce się jak najszybciej wdrożyć i być samodzielny.