Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Aktualności

bcslegal

Podczas, gdy duże firmy zaznajomione są z możliwościami outplacementu, mniejsze firmy (i pracownicy) często nie zdają sobie spawy z możliwości jakie daje outplacement.

Outplacement najprościej można wyjaśnić jako zaplanowane działania mające na celu pomoc zwalnianemu pracownikowi w odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej, innymi słowy zwalnianie monitorowane lub inaczej kulturalne zwalnianie. Często zdarza się, że firma/kancelaria musi zwolnić dobrego pracownika. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: oszczędności, redukcja zatrudnienia, zmiana profilu działalności itp. Tego typu zwolnienia związane są dosyć często z trudną sytuacją na rynku. Outplecement - chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy - przynosi korzyści nie tylko zwolnionym pracownikom, ale także całej organizacji i pracownikom, którzy nadal współpracują z firmą czy kancelarią.

Do najbardziej znaczących korzyści należy budowanie pozytywnego wizerunku wewnątrz firmy, czyli tzw. Employer Branding oraz budowanie pozytywnego wizerunku na zewnątrz firmy. Możemy także wyróżnić kilka zasadniczych celów stosowania outplacementu: utrzymanie wysokiej motywacji do pracy wśród pozostających pracowników, którzy mniej obawiają się, że w sytuacji utraty pracy będą zdani tylko na siebie. Ponadto ważnym celem stosowania outplacementu jest udzielenie wsparcia zwalnianym pracownikom. Outplacement może także służyć realizacji celu organizacji jakim jest zmieszenie kosztów zatrudnienia i przejście przez trudny dla firmy okres.

Przed podobnymi problemami stają także Kancelarie prawne oraz prawnicy. Trudna sytuacja na rynku sprawia, że często Kancelaria są zmuszone do zwolnienia swoich zasłużonych pracowników. Często także chcą wesprzeć byłych pracowników pomagając im odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej. Outplacement w kancelariach prawnych najczęściej zlecany jest firmom doradztwa personalnego, w szczególności firmom rekrutacyjnym, które specjalizują się w obsłudze branży prawnej. Samodzielne prowadzenie outplacementu przez kancelarie jest zwykle droższe i trudniejsze do przeprowadzenia.

Wśród najważniejszych elementów outplacementu proponowanych przez firmy zewnętrze możemy wyróżnić:

  • Prowadzenie szkoleń mających na celu zwiększenie konkurencyjności pracownika na rynku pracy,
  • Konsultacje z ekspertami, doradcami zawodowymi i specjalistami od rynku pracy,
  • Konsultacje ze specjalistami z branży rekrutacyjnej oraz pomoc w tworzeniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych,
  • Bezpośrednie wsparcie w poszukiwaniu pracy.

Łatwo można zauważyć, że outplacement jest korzystny nie tylko ze względu na zwalnianego pracownika, ale także na firmę oraz pozostających w niej pracowników. Outplacement może być różny pod względem ilości osób, których dotyczy, w tym wypadu wyróżniamy outpalcement grupowy lub indywidualny. Różnić się może także w zakresie elementów wsparcia. Jednak niezależnie od wszystkiego zawsze pozostawia pozytywne odczucia w stosunku do kancelarii, która z tej metody skorzystała.

Informacje o firmie

Firma BCSystems działa na rynku polskim od 2006 roku. W tym okresie zdobyliśmy znaczącą pozycję w sektorze usług skierowanych do kancelarii prawnych (początkowo głównie świadczyliśmy usługi z zakresu doradztwa personalnego). Obecnie nasza działalność obejmuje nie tylko doradztwo personalne i szkolenia, ale także usługi z zakresu zarządzania, konsultingu, marketingu i PR-u. Posiadamy także autorskie projekty oraz media, które kierujemy zarówno do przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych jak i studentów wydziałów prawa.
Zaufały nam zarówno małe polskie firmy, jak i duże międzynarodowe korporacje, które w referencjach potwierdzają nasz profesjonalizm, elastyczność w podejściu do klienta i skuteczność .